Badania pokazują, że coraz więcej kobiet cierpi z powodu takich zaburzeń, jak lęk, depresja czy stres. Tempo życia stało się o wiele bardziej wymagające i wiele kobiet łączy pracę z życiem rodzinnym i obowiązkami domowymi, co powoduje, że ich stan umysłu ulega znacznym zmianom.
Stres u kobiet
Stres jest dziś bardziej powszechny u kobiet niż jeszcze kilka lat temu. Coraz więcej kobiet staje się matkami, pracownicami i gospodyniami domowymi. Zbyt wiele do zrobienia i zbyt mało czasu, co powoduje bardzo wysoki poziom stresu. Życie w stresie jest znacznie poważniejsze, niż może się wydawać na pierwszy rzut oka, a stres jest chorobą, którą należy leczyć, aby uniknąć poważnych problemów zdrowotnych.
Zestresowana kobieta będzie miała duże problemy z prawidłowym zaśnięciem. Sen jest poważnie zakłócony, co ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Oprócz tego występuje zwiększona drażliwość i pogorszenie nastroju z nagłymi wahaniami nastroju. Bardzo trudno jest prowadzić normalne życie, mając tyle stresu, dlatego warto udać się do lekarza, który wie, jak rozwiązać ten problem.
Co powoduje depresję u kobiet?
Istnieje kilka powodów, dla których współczesna kobieta może cierpieć na depresję.
- Jedną z najczęstszych przyczyn są wysokie wymagania. Kobieta chce robić wszystko, od pracy po obowiązki domowe. Ma to negatywny wpływ na jej zdrowie psychiczne i w końcu zaczyna cierpieć na różne epizody depresyjne.
- Ciągłe zmiany hormonalne, na które cierpią obecnie kobiety, są przyczyną możliwych epizodów depresyjnych. Okresy lub menopauza wywołują duże zmiany emocjonalne u większości kobiet.
- Smutek spowodowany codziennym życiem kobiety może prowadzić do dużej depresji.
Frustracja związana z oczekiwaniami
Pojawienie się depresji lub stresu u współczesnych kobiet wynika w dużej mierze z poważnej frustracji, która pojawia się, gdy kobiety osiągają wiek około 45 lat. Wtedy kobiety często zastanawiają się jak być szczęśliwą. Rzeczywistość ma niewiele wspólnego z oczekiwaniami, a to prowadzi do stanu niepokoju i depresji, który narasta wraz z upływem czasu.
Stres może nasilać pewne patologie
Poczucie niedoceniania pracy wykonywanej przez lata sprawia, że w ich życiu pojawia się stres, a także inne zaburzenia, takie jak depresja. Wiąże się z tym tzw. syndrom gospodyni domowej. Kobiety poświęcały się wychowaniu dzieci i prowadzeniu gospodarstwa domowego, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę z ogromnego obciążenia, jakie przez całe życie spoczywało na wielu z nich.
- Niektóre konsekwencje zdrowotne stresu u kobiet.
- Stres może prowadzić do nasilenia się pewnych patologii występujących u danej kobiety.
- Stan stresu może również powodować poważne problemy zdrowotne z sercem. Istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca lub samego zawału.
- Kobieta, która jest regularnie narażona na stres, jest bardziej podatna na bóle w różnych częściach ciała.